logo

IronStamina

BRAND FOR WINNERS

logo
+10% VO2 max

Ironstamina - legalny sposób na podniesienie wydolności

Mamy przyjemność przedstawić Państwu nową serię produktów marki IRONSTAMINA: glicerynowe shoty i czekolady oraz sól w kapsułkach. Są one przeznaczone do hiperhydracji, czyli super nawodnienia organizmu przed treningiem, zawodami lub meczem, w celu podniesienia wydolności organizmu.

Takie super nawodnienie (do +2% masy ciała), dzięki rozrzedzeniu krwi, wydłuża czas utrzymania pojemności minutowej serca, a w końcówce zawodów zmniejsza spadek pułapu tlenowego VO2max. Lepsze krążenie wspomaga usuwanie z tkanek mięśniowych substancji zbędnych i zmniejsza ich zakwaszenie. Na finiszu lub w dogrywce meczu wydolność organizmu poprawia się nawet o kilkanaście procent .


W sportach wyczynowych kilkuprocentowa poprawa wydolności zawodnika w końcówce zawodów uważana jest za różnicę krytyczną: w biegach i kolarstwie umożliwia przeprowadzenie dłuższego finiszu, natomiast w sportach walki i grach indywidualnych (tenis, squash, badminton) pozwala utrzymać większą szybkość, precyzję i koncentrację. W sportach zespołowych wytrzymałość zawodników potrzebna jest zarówno do utrzymania umiejętności, jak i do realizacji założeń taktycznych (pressingu, obrony strefowej).

Image

W okresie letnim, zawodnicy tracą szczególnie dużo potu (w ekstremalnych warunkach nawet powyżej 3 l/godz.) i nie są w stanie uzupełniać ubytku wody podczas zawodów. Organizm sportowca może zaabsorbować jedynie około 0,7 l płynów na godzinę. Powstający deficyt powoduje narastające odwodnienie. Spada wydolność w wyniku niedoboru wody i energii. Organizm jest w stanie wyrównać wydatek energetyczny poprzez spalanie glikogenu i tkanki tłuszczowej, natomiast deficyt wody powoduje natychmiastowy spadek sprawności zawodnika.

Przeprowadzone badania wykazały, że już nawodnienie +1,6% opóźnia lub nawet eliminuje odwodnienie podczas zawodów trwających do 90 minut (np. w meczu piłkarskim). Natomiast 3,5-godzinny maraton lub wyścig kolarski można ukończyć w czasie krótszym o kilkanaście minut, przy końcowym odwodnieniu nie przekraczającym 2%. Sportowcy mogą w ten sposób osiągnąć nawet 12% - 16% wzrostu swej wydolności w ostatnich 30 min wysiłku.

Image

**Hiperhydracja glicerolem została zalegalizowana przez WADA w 2018 r. i do dziś stanowi najskuteczniejszy zabieg suplementacyjny, stosowany w celu radykalnego podniesienia wydolności sportowców. **

W skład serii IRONSTAMINA wchodzą: shoty glicerynowe, czekolady PRE-Workout i POST-Workout oraz kapsułki z solą. Dwie kapsułki soli popite dużą ilością wody z dodatkiem 85 ml – jednej buteleczki – IRONSTAMINY są w stanie spowodować zaskakującą poprawę wyników w każdej dyscyplinie sportu, w której dochodzi do odwodnienia organizmu. Efekt ten można wzmocnić łącząc nawodnienie z konsumpcją energetyzującej i regenerującej czekolady z gliceryną i kokosem lub białkiem serwatkowym WPC 80.

Wpływ odwodnienia na organizm sportowca

Image

Warto wiedzieć, że nawet przy niewielkim odwodnieniu na poziomie 2% temperatura ciała zaczyna wzrastać, zmniejsza się pojemność minutowa serca, natomiast wartość pułapu tlenowego VO2max obniża się do 10%. Odwodnienie na poziomie 3-4% powoduje już 25% utraty VO2max i charakteryzuje się dużym spadkiem wydolności, umiejętności oraz szybkości reakcji zawodników, natomiast odwodnienie wyższe niż 4% podczas intensywnego treningu może wywołać udar cieplny. Na wykresie (Rys. 2) zaprezentowano, jak poprawia się wydolność organizmu ludzkiego dzięki zastosowaniu zabiegu hiperhydracji.

Woda utrzymuje objętość krwi, reguluje temperaturę ciała i bierze udział w skurczach mięśni. Pocenie jest regulowane przez autonomiczny układ nerwowy i stanowi podstawowy mechanizm utrzymywania optymalnej temperatury ciała. Uzupełnianie płynów traconych podczas długotrwałego wysiłku fizycznego opóźnia spadek wydolności fizycznej i zmniejsza ryzyko wystąpienia stresu cieplnego, jednak nie zapobiega ono procesowi odwadniania organizmu.

1

Zmniejszenie Objętości Krwi

2

Zmniejszenie Przepływu Krwi przez Skórę

3

Zmniejszenie Szybkości Pocenia się

4

Zmniejszenie Rozpraszania Ciepła

5

Podwyższenie Wewnętrznej Temperatury Ciała

6

Zwiększenie Zużycia Glikogenu

Odwodnienie zmniejsza objętość osocza, powodując podwyższenie poziomu lepkości krwi. Ośrodkowe ciśnienie żylne spada i zmniejsza się ilość krwi powracającej do serca w fazie rozkurczu i opuszczającej serce podczas skurczu. Stopniowo podwyższa się wewnętrzna temperatura ciała, co powoduje zwiększenie tempa rozpadu glikogenu w mięśniach. Rozpad glikogenu podczas wysiłku prowadzi do wewnątrzkomórkowego wzrostu obecności kwasów, głównie kwasu mlekowego, co skutkuje spadkiem pH, powodując w konsekwencji zmęczenie mięśni szkieletowych.

W badaniach przeprowadzonych na University of Connecticut, oprócz zjawiska zmęczenia mięśni szkieletowych zdiagnozowany został także przyrost mięśni u sportowców podczas treningu wytrzymałościowego, w trzech różnych stanach nawodnienia organizmu: w stanie nawodnienia, umiarkowanego odwodnienia (2,5% masy ciała) i krytycznego odwodnienia (5% masy ciała). Okazało się, że sportowcy w stanie odwodnienia mieli podwyższony poziom kortyzolu, który obniża poziom testosteronu – podstawowego hormonu niezbędnego do wzrostu mięśni i poprawy kondycji.

Warunki do przeprowadzenia hiperhydracji

Hiperhydracja jest nieskuteczna bez spożycia odpowiedniej ilości sodu i gliceryny. Nadmiar spożytych płynów jest szybko wydalany z moczem. Badania wykazały, że końcowa absorbcja wody po upływie 90 minut osiąga poziom zaledwie 5%. Natomiast prawidłowo przeprowadzona hiperhydracja powoduje utrzymanie w organizmie retencji płynów na poziomie 77%. Technikę tę doskonale rozpracował Lance Armstrong, siedmiokrotnie wygrywając Tour de France. Przypuszczalnie także z tego powodu, tuż przed jego dyskwalifikacją w 2012 r., glicerol (chemiczna nazwa gliceryny), trafił na listę antydopingową. Aktualnie taki sposób nawadniania organizmu traktowany jest jako legalny doping, a zalecenia odnośnie stosowania roztworów wodnych z gliceryną i sodem są dostępne na stronach Australijskiego Instytutu Sportu - AIS.

ZASADA DZIAŁANIA IRONSTAMIN

Glicerol, główny składnik shotów, to szybko przyswajalny naturalny metabolit, wytwarzany tylko w niewielkich ilościach przez organizm. Charakteryzuje się on działaniem osmotycznym wzmacnianym przez sód, co oznacza, że wiąże on wodę i jest z nią równomiernie rozprowadzany w płynach ustrojowych. Pozwala to na większą retencję wody i elektrolitów, poprawiając termoregulację oraz zmniejszając obciążenie układu sercowo-naczyniowego. Stosowanie glicerolu i sodu zostało przebadane naukowo i uznane za całkowicie bezpieczne.

Image

Retencja wodna to zdolność gromadzenia zapasów wody w tkankach i układzie krążenia. Tylko odpowiednia ilość spożytego glicerolu i sodu może zapewnić zatrzymanie w organizmie aż 77% wypitej wody. Bez tych metabolitów nerki w mniej niż 60 minut redukują nadmiar płynów do poziomu zaledwie 5% spożytej wody. Wypicie większej ilości płynów na mniej niż 1 godzinę przed startem spowoduje przeciążenie żołądka i dyskomfort na początku zawodów.

Kreatyna, beta-alanina, azotany z soku z buraka, kofeina i wodorowęglan sodu od wielu lat są akceptowane przez sztaby trenerskie i stosowane przez sportowców w celu poprawy wyników. Substancje te zamieszczone zostały na liście A suplementów podnoszących wydolność (Performance Supplements) Australijskiego Instytutu Sportu (AIS) jako dozwolone. Wspomniany tu glicerol, szósta substancja na tej liście, należy do substancji najrzadziej stosowanych w sportach zespołowych i indywidualnych, ponieważ dopiero w 2018 roku usunięto go z czarnej" listy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

IronStamina – jak stosować

AIS (Australian Institute of Sport) zaleca spożycie 2-3 g sodu oraz 1 g gliceryny i 24 ml wody na 1 kg masy ciała, na około 120-90 minut przed zawodami. Taka ilość spożytej gliceryny może spowodować skutki uboczne, dlatego pierwszy raz najlepiej zredukować zalecaną ilość o 50%.

Image

Sposób użycia: zawartość buteleczki Ironstaminy (85 ml / 100 g) należy rozcieńczyć z 1,4 litra wody (w butelce z 1,5 l wody mineralnej), a następnie spożyć minimum 1 litr napoju na 90 minut przed wysiłkiem fizycznym. Optymalna ilość wypitej wody z Ironstaminą dla zawodnika o wadze 70 kg wynosi 1,3 l. Tak przygotowany napój zawiera 70 g gliceryny, a wypite 1,3 l napoju stanowi prawie 2% masy ciała. Podczas nawadniania należy przyjąć także 2 kapsułki z solą w celu podniesienia poziomu retencji wypitej wody w organizmie do prawie 80%. Uwaga: w bardzo gorące i wilgotne dni ilość kapsułek należy zwiększyć do 3 sztuk.

Zainteresowany? Zamów już dzisiaj!